CAMPIONATUL NATIONAL SENIORI, TINERET, JUNIORI BAZIN 25m HUNEDOARA
10-13 noiembrie 2016

"Înot – Campionatul Naţional : Delia Zaharia, două medalii câştigate la Hunedoara

50 metri bras, respectiv 200 metri bras au fost probele în care înotătoarea de la Delmadi a obţinut două medalii de bronz Sportiva pietreană Delia Zaharia (14 ani) a reuşit să câştige două medalii în cadrul întrecerii Campionatului Naţional de înot. Concursul a fost desfăşurat în bazin scurt (25 de metri) de joi 10 noiembrie şi până duminică 13 noiembrie, la Hunedoara. La start au putut participa concurenţi din categoriile seniori, tineret şi juniori, de la toate cluburile de profil din ţară. Antrenată de Cătălin Ioan Stan, reprezentanta noastră şi-a depăşit aşteptările şi s-a numărat la final între competitoarele ce-au urcat pe podiumul de premiere. În cadrul evenimentului sportiv oficial de la Hunedoara, Delia Zaharia a fost mezina competiţiei de la sfârşitul săptămânii trecute. Sportiva noastră a obţinut două medalii de bronz în cadrul probelor de 50 metri bras, respectiv 200 metri bras. Sâmbătă seară a fost, iarăşi, pe podium În parcursul înotătoarei pietrene, surpriza a fost înregistrată la prima din cele două probe (50 metri bras). Acolo, eleva antrenorului Cătălin Stan a fost despărţită aproape de 9 sutimi de secundă de recordul naţional rămas „în picioare“ de 12 ani. Vineri, în proba de 100 metri bras, Delia fusese iarăşi aproape de o medalie: locul IV. Cealaltă medalie de bronz a sportivei de la Delmadi a fost adjudecată în finala A de sâmbătă seară, la proba de 200 metri bras: 2.41.28 a fost timpul în care pietreanca a oprit cronometrul arbitrilor. Sportiva, îndemnată de antrenorul i, ţine să mai participe în străinătate, la un concurs cu rezultate omologate de FINA, în cadrul căruia poate doborî recordul naţional al probei de 50 metri bras. „Ne dorim foarte mult adjudecarea recordului în această probă“ „Întrucât la noi în ţară nu mai sunt organizate în acest final de an asemenea întreceri cu rezultate omologate, aşteptăm răspunsul federalilor pentru a şti unde să mergem să concurăm: în Germania ori în Ungaria. Ne dorim foarte mult adjudecarea recordului în această probă. E vorba doar de 9 sutimi de secundă în favoarea Deliei“, spunea tatăl sportivei, Adrian Zaharia. După surpriza făcută la Campionatul Naţional în bazin scurt la Hunedoara, reprezentanta de la Delmadi vrea să lase o bună impresie şi în cadrul lotului tricolor. Cu respectiva echipă, Delia Zaharia va participa în perioada 9-11 decembrie, la Kosice în cadrul unei întreceri de „minicampionat european“: Concursului Ţărilor Central Europene. Tot de la clubul Delmadi, Ana Maria Ştefură şi Ionuţ Meraru ţin să-şi completeze numărul de medalii obţinute în concursurile naţionale importante. Cei doi se numără pe listele de start al Campionatului Naţional de Poliatlon de la Piteşti. Întrecerea este rezervată categoriei cadeţi (12-14 ani) şi se va desfăşura în perioada 15-18 decembrie." (Ciprian AVĂDANEI)
sursa: realitateamedia.ro