CAMPIONATUL NATIONAL - SENIORI, TINERET SI JUNIORI BACAU, 22-26.03.2017

"Delia Zaharia, triplă medaliată la naționale"

Cea mai titrată sportivă de la clubul Delmadi Piatra Neamț, Delia Zaharia, a cucerit 3 medalii la Campionatele Naționale de natație, rezervate juniorilor, tineretului și seniorilor, care au avut în perioada 22-26 martie la Bacău. Eleva antrenorului Cătălin Stan și a antrenorului-coordonator Adrian Zaharia a concurat în 4 probe, la juniori, și a cucerit 3 medalii, două de argint și una de bronz, la stilul favorit, bras. Primul argint a fost obținut în proba de 50 de metri bras, unde a venit a doua cu timpul de 35 de secunde și 36 de sutimi, fiind depășită doar de o sportivă de la Oradea. Tot pe treapta a doua a podiumului a urcat și în proba de 100 de metri bras, unde a realizat un timp de un minut, 17 secunde și 72 de sutimi, fiind depășită tot de sportiva de la Crișul Oradea. În fine, Delia Zaharia a cucerit medalia de bronz și în proba de 200 de metri bras, unde a stabilit un timp două minute, 49 de secunde și 07 sutimi. Sportiva de la CS Delmadi s-a calificat și în finala B la 200 de metri mixt, dar nu a mai luat startul din motive obiective. Medaliile obținute la puternicul concurs național de la Bacău, unde a fost prezentă toată crema natației din România, încununează munca sportivei de 15 ani și completează o zestre impresionantă de distincții la întrecerile naționale. „Sunt rezultate mulțumitoare, care demonstrează că Delia se află pe drumul cel bun. Este important că a adunat în palmares alte 3 medalii naționale și suntem încrezători pe viitor. A fost un concurs solicitant și obositor, o săptămână de întreceri, dar timpii generali nu au fost cei scontați.

Vreau să mulțumesc antrenorului Cătălin Stan, doamnei nutriționist Diana Artene și sponsorilor. O felicit pe Delia pentru aceste rezultate și mult succes pentru următoarele competiții“, a declarat Adrian Zaharia, președintele CS Delmadi. La naționalele de la Bacău, CS Delmadi a fost reprezentat și de Damaris Constantiniu, sportiva în vârstă de 16 ani, care a concurat la 100 liber, 50 liber și 50 fluture. În această din urmă probă, sportiva pietreană s-a calificat în finala B și s-a clasat pe poziția a șasea, la general, la tineret. Următoarele concursuri naționale pentru elevii lui Cătălin Stan și Adrian Zaharia vor fi tot la Bacău, etapele regionale pentru copii și cadeți. Concursul copiilor va avea loc între 7 și 9 aprilie, iar CS Delmadi va fi reprezentat de Olivia Blaga, Vladimir Pantază, Rebeca Timofte, Andrei Tihenea și Marius Neacșu, iar cel pentru cadeți se va desfășura între 21 și 23 aprilie, unde clubul pietrean va fi prezent cu Ana Maria Ștefură.
sursa: ziarulceahlaul.ro